Medium - AktyGK2 + TimeOut  

Študentský magazín o všetkom

Čo je medium? | O Aktoch GK2 | O TimeOut-e | Redakcia | Kontakt

Preskočiť navigáciu

Ľudia, pokoj! Články sa stratili, a nie našou vinou. Všetkým nám je z toho zle, no napriek tomu budeme hľadať slobodu prejavu niekde inde.
Ak tento odkaz nabudúce znova zmizne, znamená to, že zasiahla ruka cenzora.

Maturity aj u nás pre nás

Tento týždeň(3.4.-7.4.) je mierne netradičný, nakoľko všetci majú upravený program. Zrejme najhoršie sú na tom štvrtáci.

V pondelok mali všetci členovia posledného ročníka možnosť ukázať svoje znalosti a vedomosti materinského jazyka. Potom už nasledovali jazyky iné, cudzie, no nemenej dôležité. Netušíme, či v nich obstáli, svoj názor si už ale stihli vytvoriť a tu je pár postrehov.

“Písomné maturity sú úplne od veci vec, pretože sa ti neberú k ústnej časti… Zo slovenského jazyka budeš mať síce známku z písomnej časti na vysvedčku, ale nikto na ňu nepozerá. Čo sa týka jazykov, tam budeš mať len percentil, t.j. na koľko percent si ju spravil. Čo sa týka matiky, netuším, ale tento rok mali najbrutálnejšie príklady za všetky roky, čo sa to robilo,” prezradila nám študentka Zuzana, ktorá si s ešte miernou dávkou stresu pripomínala pocity z posledných dní. Na otázku, ako je to s regulérnosťou, zapochybovala: “Témy zo slovenského jazyka vraj boli na internete v nedeľu večer, ale kolovalo asi 6 zaručených verzii. Vraj aj anglický jazyk bola známy, ale naši to nenašli(smútok).”

Zaujímali ma aj iné kvality tohtoročných maturít, nakoľko sa aj my ostatní pomaly musíme pripravovať: “Posluchy boli tento aj minulý rok dodrbané na všetkých cudzích jazykoch, čiže nekvalitné, sekané, neautentické, teda aspoň tie časti, ktoré úplne nezhltli. V testoch sa vyskytlo dosť pravopisných chýb,” a dodáva: “Aby som to skrátila, je to zbytočný stres, navyše z ktorého nič nemáš a zabiješ s nácvikom množstvo času. Je to vraj podľa európskeho rámca, ale v celej Európe sme jediní s takouto maturitou…”

Tomuto trápeniu sa pravdepodobne nikto nevyhne. Jediná možnosť je ostať v nižšom ročníku a nanovo si užiť voľnejší utorok strávený v DJZ na Čudnom páre.3 komentárov k článku „Maturity aj u nás pre nás”

  1. XThom (10. 4. 2006, 18.38)

    Ad percentil: doplním a opravím, že sa jedná o údaj, ktorý nám udáva, koľko ostatných študentov na Slovensku skončilo horšie, ako dotyčný žiak (teda, nie na koľko spravil), viď. http://www.minedu.sk/MATURITA/MDOC/mstrucne.htm

  2. katusa (11. 4. 2006, 7.46)

    jaaaaaj..a to ma ma akoze este viac ubit??;]

  3. ch. (12. 5. 2006, 8.48)

    Ad precentil: upresnim chapanie: kedze ten percentil je len relativna miera uspesnosti, jeho skutocny vyznam zavisi od distribucie skutocnej uspesnosti vsetkych maturujucich. Mozete mat napr. percentil 99, ale test ste spravili na 70% (ak 99% vsetkych maturujucich spravili horsie ako na 70%)

Pridajte komentár

(povinné)

(nebude publikovaný, povinný)

 

© 2006-2018, Redakcia Akty GK2 & Redakcia TimeOut, ISSN 1336-8486
Design by Gluchman Webdesign, webmaster, powered by Wordpress, XHTML 1.0, CSS2 | NAJ.sk