Medium - AktyGK2 + TimeOut  

Študentský magazín o všetkom

Čo je medium? | O Aktoch GK2 | O TimeOut-e | Redakcia | Kontakt

Preskočiť navigáciu

Ľudia, pokoj! Články sa stratili, a nie našou vinou. Všetkým nám je z toho zle, no napriek tomu budeme hľadať slobodu prejavu niekde inde.
Ak tento odkaz nabudúce znova zmizne, znamená to, že zasiahla ruka cenzora.

Slunce, seno, slabé nervy

Moja babka má chalupu v ďalekom zapadákove. Kým som bola mladšia, nevedela som si predstaviť nič krajšie ako odcestovať k nej na prázdniny a zabudnúť na perfektný svet počítačov či otravných rodičov. Občas je fakt potrebné nájsť si nejaký zdroj energie, ten nás dobije ako vybitú baterku a keď sa rozhodneme vrátiť zo špinavej civilizácie, čerstvo nasatú silu a radosť z dažďa či iné blahodarné pocity z nás zasa vyciciava okolie. Ani sa nenazdáme a opäť sa staneme vysušenou špongiou a vydáme sa hľadať svoju oázu.

Takže babkina chalupa je pre mňa odjakživa náhradou za slovo raj. Tam sa nikdy nič nerobí. Toto miesto je predurčené na snívanie, lúštenie krížoviek, susedské ohováranie a opaľovanie pod storočným slnečníkom, ktorý je z hrubého plátna, takže neprepúšťa žiaden lúč slnka. Je pod ním takmer zima. Keď sa nad tým človek zamyslí, táto činnosť vôbec nemá zmysel. Ale pozor, v raji sa nemyslí. Dni tam plynú rovnako, jeden ako druhý, druhý ako tretí. Dlho ma nevedelo vytočiť, že predavačka v obchode mala na sebe celý týždeň to isté. Ani to, že miestna dílerka, čo denne otravovala s akýmsi tvarohom, nosila od soboty do soboty navlas rovnaké vlasy. Že čo je na tom čudné? Nič, krásne sa jej o ne odrážalo slnko, také boli mastné.

Vidiek bez signálu na mobil na seba nedá zabudnúť. Z hviezdnej noci a sladkého spánku, do ktorého ma priviedol čierno-biely televízor s jediným kanálom, zrnitým obrazom a množstvom duchov, čo nie a nie odísť, práve z tohto slastného momentu ma vyniesol každé božie ráno odporný štrngot fliaš. Človek by si povedal, že je to len nechutný sen, no skutočnosť bola predsa len ešte horšia. O šiestej hodine ráno, podotýkam nikdy nie inak, prebiehala na vedľajšom dvore famózna spoločenská udalosť. Zvykla tam byť večierka, čo v dedinskom preklade znamená krčma. Asi sedem mužov “v najlepšom veku“ tam každý východ slnka pokojne „žralo“ okoliu nervy. Hoci sa na to nikdy nikto nesťažoval… Ich rituál bol jednoduchý. S fľašou piva sa postavili k popolnici, veselo popíjali svoje raňajky a vítali nový deň. Trvalo to až do obeda, keď si spomenuli, že majú doma ženy a deti. V mojej nervóznej duši pod slnečníkom tak aspoň na moment zavládol pokoj. Bolo by čudné, keby sa nevrátili, preto poctivo večer naklusali na svoje miesta a milovaná poživeň sa liala v litroch a končila na plotoch.

Títo “ohľaduplní“ spoluobčania ma časom dokázali úplne vyviesť z miery. Začala som si vtĺkať do hlavy, že všetci sme svojskí a máme svoje úchylky. Žiaľ, asi mi to nepomohlo.

V babkinej chalupe v zapadákove som nebola už roky. Lepšie povedané, pol roka, raz som šla okolo. Keď som si už aj začala zvykať a nadávala som len každý druhý deň, jedného dňa vypadol v celej dedine prúd, vraj akési decko strkalo ihlice do zásuvky (dodnes neviem, či to bola pravda), inokedy ochorela jediná pracovníčka pošty a ľudia ostali bez svojich balíkov, listov aj telefónu. Predsa kompetentný človek tam bol vždy len jeden.

Moje horúce letá nemali ďaleko od série Slunce, seno,… Krásny primitivizmus, čerstvý vzduch po kravách, ľudia zaspávajúci so sliepkami a bezstarostná mládež kúpajúca sa v potoku. A pokojne by som sa stavila, že niektorá miestna babička sa občas spustila dole ulicou na svojej kolieskovej posteli s dáždnikom…2 komentárov k článku „Slunce, seno, slabé nervy”

  1. tilka (31. 3. 2006, 15.39)

    to je cool:)
    tiez som mala babku s takou chalupou…super myslienky…

  2. zuzik (4. 4. 2006, 14.03)

    dikes tilka:) no uznaj,ze niekde treba vypinat a ked uz,tak nacistucko poriadne…

Pridajte komentár

(povinné)

(nebude publikovaný, povinný)

 

© 2006-2018, Redakcia Akty GK2 & Redakcia TimeOut, ISSN 1336-8486
Design by Gluchman Webdesign, webmaster, powered by Wordpress, XHTML 1.0, CSS2 | NAJ.sk


Deprecated: Function split() is deprecated in /network/home/users/aktygk2/public_html/wp-includes/cache.php on line 199

Deprecated: Function split() is deprecated in /network/home/users/aktygk2/public_html/wp-includes/cache.php on line 199